Saç Ekimi

Saç ekimi ne kadar sürer? Saç operasyonu için ne kadar zaman ayırmalıyım?
Ekilen saçlar dökülür mü? Saç ekiminde başarı oranı nedir?Saç Ekimi

Günümüzde saç dökülmesi yaşayan bir çok kişinin başvurduğu kimyasal ürünler, ilaçlar, peruk ve protez saç gibi yöntemlerden ziyade en doğal ve kalıcı tedavi olan yöntem saç ekimidir.
Saç dökülmeleri öncelikle genetik etkenlerden, stresten ve çevresel etkenlerden olmakla beraber uykusuzluk,kullanılan ilaçlar,hormonsal bozukluklar ve dengesiz beslenme olarak detaylandırabiliriz.

Saç ekimi yaptırmak isteyip birçok konuda tereddüt yaşanların sayısı çoktur. Ancak saç ekiminin doğru yerde ve doğru kişilere yaptırılması ile birlikte mükemmel sonuçları almak mümkündür.
Operasyon plastik cerrahlar ile dermatologlar tarafından ya da gözetimleri altında yapılmalıdır.Deneyimli saç ekim uzmanları doktorlar eşliğinde operasyonda rol oynayabilir. Saç ekimi operasyonu uzmanlıkla beraber tecrübe birikiminide gerektirmektedir. Ekilen saçlar doğal görünümlü olmalıdır.Ekim açısı ve yönü dikkatli ve titizlikle ayarlanmalıdır.Aksi takdirde günümüzde ‘çim adam’ olarak tabir edilen bir görüntü oluşabilmektedir. Saçların ekim aşamasında dikkatli olunması gerekildiği gibi greftlerin toplanma aşamasında da hassas olunmalıdır.Buna bağlı olarak operasyon sonrasında kötü bir şekilde işlem görmüş donör alanda estetik bir görüntü olmayabilir.
Genel olarak operasyon sonucunda can sıkıcı sonuçlar ile karşılaşmamak için saç transfer operasyonunu uygulayacak kişi özenle seçilmelidir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Günümüz teknolojisinde son nokta olan FUE tekniği ile donör alandan sağlıklı saçların alınması ve saç dökülmesi ve ya saç kaybı yaşanmış bölgeye transfer edilmesi ile yapılan bir uygulamadır. Hastalar için ve saç uzmanları için büyük avantajları olan bu yöntemde donör saha olan iki kulağın arasındaki alanda bulunan sağlıklı saçlar silindirik ve mikro uçlarla tek tek alınır. Bu aşamada manuel punch ya da mikro motor denilen cihazlar kullanılmaktadır.


Saç ekiminde başarılı olmak için gereken kriterler nelerdir?

  • Saç hücreleri sağlıklı ve canlı olmalıdır.
  • Donör sahada bulunan saç telleri kalın ve sık olmalıdır.
  • Saç köklerinin ekileceği alanın, saç hücrelerini besleme seviyesi uygun olmadır.
  • Saç ekimi yapılacak bölgenin genişliği
  • Saç operasyonunu yapacak estetik cerrahın ve ekibinin yeterliliği ve bu konudaki uzmanlığı